Nem lesz könnyű napja a felsőoktatási intézményekbe készülőknek, hiszen ma este nyolc órától hirdetik ki az idei felvételi ponthatárokat. Az adatokat a felvi.hu oldalán teszik közzé, de a felvételizőket ezen kívül SMS-ben is értesítik az eredményükről.
Idén közel 121 ezer diák adta be jelentkezését valamelyik magyarországi egyetem alap-, osztatlan vagy mesterképzésére.
Ez mintegy 5500 fővel kevesebb, mint az előző évben, de még mindig magasabb a 2022-es és az azt megelőző évek adataihoz képest. A 2010-2011-es felvételi időszakban még több mint 140 ezren próbáltak bekerülni a felsőoktatási intézményekbe, majd ezt követően kezdett csökkenni a jelentkezők száma. A 2020-as évben érte el a jelentkezési kedv a mélypontját, és 2011 óta csak tavaly emelkedett újra 120 ezer fölé a jelentkezők száma.
Az egyetemi felvételi folyamat Magyarországon több lépésből áll. A diákok először jelentkeznek a kiválasztott felsőoktatási intézményekbe és szakokra az E-felvételi rendszeren keresztül, általában február közepéig, majd a jelentkezés során meg kell adni a kívánt szakokat, rangsorolva.
A pontszámításban szerepet játszanak az érettségi tárgyak eredményei, a középiskolai bizonyítvány átlagai, valamint az esetleges többletpontok, mint például a nyelvvizsga, versenyeredmények vagy a szociális helyzet. Az egyes szakok felvételi ponthatárait júliusban szokták kihirdetni, ezt követően, egy kiküldött SMS által tudják meg a diákok, hogy felvételt nyertek-e az általuk választott egyetemi, főiskolai képzésre.
Az Eduline összesítette, hogy melyek voltak a legnépszerűbb alap- és osztatlan szakok az idei felvételin. A zárójelben az látszik, hány elsőhelyes jelentkezés volt, mivel az Oktatási Hivatal ezúttal nem tette közzé, hányan jelentkeztek összesen az adott szakra. Íme a sorrend:
- gazdálkodási és menedzsment (6801)
- pszichológia (4948)
- jogász (4178)
- ápolás és betegellátás (3641)
- kereskedelem és marketing (3581)
- mérnökinformatikus (3271)
- óvodapedagógus (3531)
- gyógypedagógus (2944)
- gépészmérnök (2656)
- általános orvos (2428)
- pénzügy és számvitel (2320)
- kommunikáció- és médiatudomány (2293)
- programtervező informatikus (2286)
- nemzetközi gazdálkodás (2159)
- csecsemő- és kisgyermeknevelő (2039)
A Szol24-en egy héttel ezelőtt írtunk róla, hogy bár hagyományosan több megyeszékhelyen és a fővárosban is szerveznek ilyenkor Pont Ott Partit, ahol a végzős diákok egymást bátoríthatják, együtt nevethetnek és sírhatnak eredménytől függően, Szolnokon azonban nagyon régóta nincs pontváró buli: kereken nyolc éve rendeztek ilyet utoljára.
Kép: Czeglédi Zsolt / MTI
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!